13.4.2016  jarní cyklosběr

fotoreportáž z všedního dne zaměstnaného sběrače

Nádherné středeční ráno. Cestou do práce pozoruji kolik pochoutek roste kolem. Občas zastavím a nasbírám pár exemplářů do plátěného sáčku zavěšeného na řidítkách.

Topol balzámový mne přivolá nádhernou vůní. Jeden mladý lísteček rozžvýkám a užívám si vůni, která mi ulpí na patře, po zbytek cesty.

Po pár teplých dnech a jarních přeháňkách se všude zelená křehkými mladými výhonky a už začíná růst i můj oblíbený křehký kostival. Na jednom místě příroda mixuje ty nejlepší zelené jedlé bylinky - bršlici, kopřivy, pampelišky, ptačinec, kerblík. O pár kilometrů dál nacházím na svahu obří divokou pažitku a pod rozkvetlými špendlíky lány česnáčku.

Po příjezdu část úlovku rozmixuji s ovocem na snídaňový zelený mix a kytici česnáčku dám do skleničky s vodou. Vydrží tak čerstvá až do oběda, kdy ji přidám do salátu.

O zelený mix se ráda podělím s kolegy a k obědu si sním na sluníčku úžasně barevný salát ozdobený květy pampelišek. Dnes se mi podařilo si jít před obědem chvíli zaběhat po lese. Pod stromy kvetou koberce sasanek. Po takové polední pauze únava mizí jako zázrakem.

Na konci pracovního dne se podezřele setmělo - zdá se, že mne čeká cesta domů v jarním dešti, zelení bratři už se naň těší...